Schwarzenegger ogłosił "budżetowy stan wyjątkowy"


Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger ogłosił w piątek "budżetowy stan wyjątkowy" i przedstawił w parlamencie stanowym plan pierwszych posunięć mających na celu sprostanie deficytowi budżetu tego stanu w wysokości ok. 26 mld dolarów.

Morgan Stanley ogłosił dziś zamiar otwarcia biura bankowości inwestycyjnej w Warszawie. Nowe biuro, które zostanie otwarte do końca 2010 roku, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zgód regulacyjnych, zapewni klientom Morgan Stanley w Polsce i w regionie lepszy dostęp do międzynarodowych rynków kapitałowych i usług doradczych bankowości inwestycyjnej Centroprawicowy rząd bułgarski postanowił w środę zamrozić płacę minimalną, emerytury i świadczenia socjalne - poinformowała rządowa służba prasowa. Gabinet zaaprobował ramowe warunki konstruowania budżetów do końca swej kadencji w 2013 roku. Pierwszy w Polsce Park Jakości Energii Elektrycznej powstanie w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. W czwartek w Gdańsku kilkanaście firm i instytucji podpisało list intencyjny w tej sprawie.Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw w USA i jest wyceniana poniżej 80 USD za baryłkę. Analitycy oceniają, że wzrosły jej amerykańskie zapasy. Spodziewany jest też wzrost rezerw benzyny - podają maklerzy. Premier Rosji Władimir Putin popiera wejście rosyjsko-brytyjskiego TNK-BP do należącej do polskiego PKN Orlen rafinerii w Możejkach na Litwie - informuje w poniedziałek "RBK-daily", powołując się na źródło w rządzie Rosji. Jak się dowiaduje TVN24, do najważniejszych osób w państwie trafiła kolejna porcja dokumentów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Stenogramy z podsłuchów dotyczą prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie, a w nich pojawiają się nazwiska polityków PO. Kancelaria Premiera po otrzymaniu tych materiałów zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa przy prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Ale złożono także doniesienie na szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Podczas dzisiejszej sesji złoty umocnił się pod wpływem lepszych od prognoz danych o polskim przemyśle oraz na fali wzrostów na europejskim rynku kapitałowym. Kurs EUR/PLN spadł po południu poniżej 4,1700, a notowania USD/PLN zniżkowały pod poziom 2,8000 zł.

Na brukowanych uliczkach Lizbony, słynącej ze skłonności do popadania w melancholię nawet w dobrych czasach, ludzie wydają się wstrzymywać oddech, niepewni, czy tonąca gospodarka Portugalii utrzyma się na powierzchni, czy zatonie, pociągając za sobą ogólny stan finansowego zdrowia Europy. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział PAP, że resort skarbu zdecyduje do końca maja, czy należące do Skarbu Państwa spółki nieruchomościowe:Towarzystwo Obrotu Nieruchomościami Agro i Dipservice wprowadzić na giełdę jako jeden podmiot.

Ministerstwo Skarbu Państwa w pierwszym etapie prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych może sprzedać pakiet 63,82 proc. akcji - poinformowała w czwartek dziennikarzy wiceminister skarbu Joanna Schmid. The Czech Republic is preparing a 1 billion euro bond and hopes the European Union's agreement to help Greece will improve market conditions and allow the issue to go ahead, the Czech finance minister said on Saturday. In an interview with Reuters on the sidelines of a seminar in Italy, Eduard Janota said he was preparing the next state budget to pave the way to meet the EU's Maastricht criteria on public finances in 2013 and join the euro in 2014-2015. Na rynkach metali spadają ceny miedzi. Inwestorzy obawiają się, że deficyty budżetowe krajów w Europie wpłyną na przyhamowanie wzrostu gospodarczego i spowolnią globalne ożywienie - podają maklerzy. Ceny miedzi spadły; na rynkach obawy o deficyty budżetowe w Europie.Analitycy Citigroup obniżyli rekomendację dla akcji spółki Inter Cars do "sprzedaj" z "trzymaj" - podała agencja Bloomberg. BlueScope Steel Ltd. (BSL.AU) Chief Executive Paul O'Malley said Monday that iron ore prices could jump as much as 60% or more in this year's round of negotiations. Rynek odzieżowy w Polsce jest wart około 7 mld zł - poinformował prezes Związku Przedsiębiorców Przemysłu Mody (ZPPM) Lewiatan Bogusław Słaby. Dodał, że Polska powinna rozwijać eksport odzieżowy zarówno na rynki wschodnie, jak i zachodnie.

Wenezuela/ Nerwowe reakcje na dewaluację waluty


Po piątkowym ogłoszeniu przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza dewaluacji waluty tego kraju - bolivara, zaprotestowali liderzy opozycji, a Wenezuelczycy w panice wykupują produkty elektroniczne w oczekiwaniu na drastyczne podwyżki cen.

Dzisiejsze dane o inflacji bez wpływu na decyzję RPP


Dzisiejsza publikacja danych o kwietniowej inflacji w naszym kraju (spodziewany jest spadek do 2,3%) nie będzie zbyt istotnym wydarzeniem dla rynków. Po pierwsze, jesteśmy w okresie sezonowego spadku, więc naturalne jest obniżenie dynamiki cen.

Litwa dźwiga się z recesji


Koniec recesji na Litwie. Po pięciu kwartałach pod kreską, gospodarka tego kraju w minionych trzech miesiącach urosła o 6 procent licząc kwartał do kwartału. Rok do roku gospodarka skurczyła się jednak o 14,3 procent, wobec 20 procent na minusie, których oczekiwali analitycy. W II kwartale PKB zmniejszył się o 19,5 procent rok do roku.

Lepsze dane z USA


W dniu dzisiejszym poznaliśmy odczyty inflacji CPI zarówno dla Strefy Euro jak i dla USA. W przypadku obszaru wspólnej waluty wyniosła ona -0,7% r/r i tym samym była niewiele niższa od prognoz na poziomie -0,6%.

Skrzypek: bez reform trudno o spełnienie kryteriów ERM2


Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek ocenia, że trwałe spełnienie kryteriów umożliwiających wprowadzenie Polski do systemu ERM2 (tzw. przedsionka strefy euro) wymaga reform, m.in. w zakresie polityki fiskalnej, rynku pracy oraz regulacji poprawiających warunki dla przedsiębiorczości.

Minister pracy chce zlikwidować przymus oszczędzania w OFE


Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak uważa, że każdy obywatel powinien mieć prawo decydowania, co stanie się z pieniędzmi, z których w przyszłości będzie wypłacana jego emerytura. Dlatego chce zlikwidować przymusowe oszczędzanie w OFE.

UWAGA! Awaria systemu elektronicznego PKO BP


Klienci banku PKO BP nie mogą zalogować się na swoje konta w systemie elektronicznym banku - poinformowało PAP biuro prasowe banku. Mogą korzystać z bankomatów i kart płatniczych. Trwają prace nad usunięciem awarii.

Apple wypuści swą “Śnieżną Panterę” już w najbliższy piątek


Snow Leopard, czyli Śnieżna Pantera – nowy, wyczekiwany system operacyjny Mac – trafi na rynki wcześniej niż planowano, bo już w najbliższy piątek – ogłosili przedstawiciele firmy Apple.

Przedsiębiorcy a globalny kryzys


Globalny kryzys nie wpłynął znacząco na rozwijanie firm przez polskich przedsiębiorców. Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz uważa, że przedsiębiorcy doskonale poradzili sobie z kryzysem mimo barier, na które natrafiają w swojej działalności.

Polska przepłaca za gaz?


Jeszcze niedawno niektórzy politycy i eksperci straszyli, że Polska ma za mało gazu i zimą nastąpią wyłączenia - głównie w przemyśle. Obecnie, po porozumieniu PGNiG z Gazpromem, często ci sami ludzie krytykują rzekomy nadmiar błękitnego surowca i związane z tym uzależnienie od Rosji. O co właściwie chodzi? - pyta "Trybuna".

PGNiG będzie renegocjował z Gazpromem cenę i reeksport gazu


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce renegocjować z Gazpromem cenę gazu oraz usunięcie z kontraktu jamalskiego klauzuli zakazującej reeksportu rosyjskiego gazu - poinformował wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński.

Świąteczne oszustwa: Nadchodzi czas... by mieć się na baczności


Czy złośliwy elf wykradnie nam święta? O tej porze roku świetnie mają się karty kredytowe, dobroczynność i oszustwa internetowe.

Złoty jest teraz zbyt tani!


- Osłabienie kursu złotego nie jest uzasadnione fundamentami ekonomicznymi, a resort finansów spodziewa się w najbliższym czasie stabilizacji w niezbyt wąskim przedziale - poinformował Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.

Właściciel marek Alpinus i CampuS sprzedaje spółkę zależną


Euromark, właściciel marek Alpinus i CampuS, podpisał z The World of Outdoors umowę sprzedaży 100 proc. udziałów brytyjskiej spółki zależnej Eurotech Leisure - podał Euromark w komunikacie.

MFW: polskie PKB w '10 może urosnąć o 2-3 proc.


Polskie PKB w 2010 r. może wzrosnąć o 2-3 proc. - powiedział dziennikarzom Mark Allen, szef biura Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę Środkową i Państwa Bałtyckie.

Sesja na GPW pod wpływem gwałtownego załamania nastrojów na rynkach


Wtorkowe załamanie nastrojów na globalnych rynkach akcji (DJIA -2 proc.; S&P500 -2,4 proc.; DAX -2,6 proc.; CAC -3,6 proc.; WIG20 -3,7 proc.), tworzy niekorzystne warunki do kupna akcji nie tylko w dniu dzisiejszym, ale również w kolejnych dniach.

Na chętnych czeka 135 mln zł


W poniedziałek rozpocznie się trzeci konkurs na unijną pomoc dla osób prowadzących usługi w formie elektronicznej. Na chętnych czeka w sumie ponad 135 mln zł - poinformowała we wtorek wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Agnieszka Rybińska. Wnioski można składać do 13 listopada.

Grupa Torfarmu prognozuje wzrost zysku netto w 2010 do 37,5 mln zł


Grupa Torfarmu prognozuje, że jej zysk netto w tym roku wzrośnie do 37,5 mln zł z 14,3 mln zł w 2009 r., a przychody do 6,6 mld zł z 5,7 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Familijny biznes w Polsce


Trudności z finansowym zarządzaniem przedsiębiorstwem i strukturą właścicielską, brak planów dotyczących sukcesji, a także niechęć do zatrudniania na kluczowych stanowiskach osób spoza rodziny - to według badania zrealizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości istotne problemy z jakimi borykają się polskie firmy rodzinne.

Zmiana w pakiecie antykryzysowym


PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.