Rynek boi się o Węgry - euro i złoty gwałtownie tracą


Węgierski forint w piątek gwałtownie traci na wartości. Na rynku narastają bowiem obawy, że Węgry dotknie kryzys podobny do greckiego. O godzinie 13:48 kurs USD/HUF testował poziom 238,37 wobec 231,49 w czwartek na zamknięciu. Kurs EUR/HUF wzrósł natomiast z 287,63 do 287,46. Ostatnio tak słaby forint był odpowiednio przed 15 i 12 miesiącami.

Przepisy ordynacji podatkowej określają przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe w ogóle nie powstaje lub wygasa wskutek upływu określonego czasu. Zdarzeniem tym jest przedawnienie zobowiązań podatkowych, które organy podatkowe powinny z urzędu brać pod uwagę podczas prowadzenia postępowania. Niestety nie zawsze tak bywa. Nie widać wciąż czynnika, który mógłby poważniej zagrozić trwającej ponad rok tendencji zwyżkowej na giełdach. Optymizm zdaje się być niczym niezakłócony. I to może być jeden z powodów do rozpoczęcia korekty. Dziś nikt o niej w Warszawie nie myślał, i to mimo spadających kontraktów na amerykańskie indeksy oraz kiepskiego początku handlu na Wall Street. Mieszkańcy województwa podlaskiego mogą wyrazić swoją opinię w sprawie rosyjskich planów budowy koło Kalinigradu Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej. Uwagi mogą zgłaszać do 9 kwietnia - poinformowała PAP Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku.Ten rok będzie fatalny dla polskiej turystyki - czytamy w "Rzeczpospolitej". Gant za niecałe 7 mln zł kupił 100 proc. udziałów w spółce Odra Tower, powołanej do budowy apartamentowca we Wrocławiu, jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa. Wartość inwestycji wynosi 75 mln zł - podał Gant w czwartkowym komunikacie prasowym. Skarb Państwa powinien pozostawić sobie pakiet mniejszościowy w akcjonariacie Giełdy Papierów Wartościowych - powiedziała w czwartek PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid. Dodała, że resort konsultuje obecnie z uczestnikami rynku strategię prywatyzacji GPW.

W Polsce kontrahent bardzo rzadko sprawdza wiarygodność biznesowego partnera. Bardzo często za to jest narażony na nierzetelne opinie rzeczoznawców, audyty na zamówienie i niesolidne sprawozdania finansowe spółek, z którymi prowadzi interesy.

Choć próba sforsowania bariery 2500 pkt. przez WIG20 nie powiodła się, ustanowienie nowego tegorocznego maksimum otworzyło drogę do dalszych wzrostów. Warunkiem koniecznym jest jednak spokój na zagranicznych rynkach. Gońmy Europę póki możemy, bo z unijnego budżetu 2014-2020 możemy dostać mniej na ten cel, jeśli państwa członkowskie zaakceptują proponowane przez Komisję Europejską zmiany. Bruksela chce przeznaczać mniej pieniędzy na politykę rolną i regionalną, a więcej na innowacyjność, czy walkę ze zmianami klimatycznymi.

Celnicy pozywają Bank of New York. Zarzuty dotyczą rzekomego prania brudnych pieniędzy z rosyjskich firm - informuje "Rzeczpospolita". Sezon ogłaszania wyników finansowych trwa w najlepsze. W piątek podały je m. in. dwie firmy rozpoznawane na całym świecie: Harley Davidson i McDonald's. O ile sieć fast foodów poradziła sobie nadzwyczaj dobrze, to dwukołowa legenda szos znalazła się pod kreską. W większej części Europy we wtorek nadal obowiązywał zakaz lotów z powodu pyłów wulkanicznych znad Islandii, ale część ograniczeń złagodzono i ruch lotniczy jest coraz większy - podały wieczorem agencje.Inwestorzy stali się we wtorek ostrożni po opublikowaniu gorszych niż oczekiwano wyników koncernu farmaceutycznego Johnson & Johnson oraz ostrzeżeniu, że kursy akcji wielu banków są "przegrzane". Asseco Poland prowadzi intensywne rozmowy w sprawie akwizycji z 13 podmiotami. Spółki, z którymi rozmawia Asseco są rentowne na poziomie netto, a ich przychody są na poziomie od 3 do 50 mln euro. Środki, jakie spółka chce pozyskać z emisji akcji s. I na te akwizycje, powinny zostać wydane w ciągu 12-18 miesięcy - podało Asseco w prospekcie emisyjnym. Złoty jest stabilny i taki pozostanie w najbliższych dniach - oceniają dilerzy. Według nich rynek nadal jest ustawiony poprzez ubiegłotygodniową interwencję NBP.

Kondolencje od prezesa Europejskiego Banku Centralnego


Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego jest zasmucony i wstrząśnięty katastrofą samolotu pod Smoleńskiem. "W imieniu Rady Ogólnej EBC składam najszczersze kondolencje rodzinom ofiar tego tragicznego wypadku" - napisał w oświadczeniu.

Specjalizacja produkcji szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego


Szansą dla polskiego przemysłu stoczniowego jest jego wyspecjalizowanie się i produkcja zgodna z nowoczesnymi technologiami - uważa dyrektor Forum Okrętowego Jan Czuczman. Przyszłość przemysłu stoczniowego w Polsce i w Europie była jednym z tematów zakończonego w piątek w Gdyni 9. Międzynarodowego Forum Gospodarczego.

Złoty może lekko stracić w czwartek przez nadal niejasną sytuację Grecji


Kurs złotego może się dziś lekko wahać z tendencją do niewielkiego osłabienia. Zdaniem analityków w przyszłym tygodniu możliwa jest kolejna fala umocnienia rodzimej waluty.

Złoty nieznacznie traci


Czwartek przynosi uspokojenie nastrojów na rynku złotego. Zmienność notowań na parze EURPLN nie była tak niska od ponad dwóch tygodni. Pomimo pierwszych obiecujących sygnałów z Hiszpanii i Portugalii złoty minimalnie traci, a powodem jest słabość notowań pary EURUSD i niewielkie spadki na rynkach akcji.

Krótkoterminowa korekta wciąż możliwa


Nowe szczyty WIG20 zgodnie z panującą od kilku miesięcy tendencją na GPW nie wzbudziły nadmiernego entuzjazmu kupujących. Rynek próbuje ustabilizować się na wyższym pułapie, czego przykładem jest wczorajsza sesja. Obroty były umiarkowane, a główne indeksy solidarnie zakończyły dzień na niewielkim plusie.

Lexusy także felerne?


Już wiadomo, że Toyota wypuściła na rynek wadliwe samochody i wzywa je do serwisu. Jak się jednak okazuje, to wcale nie musi być koniec problemów Japończyków - rzecznik koncernu Toyota Motor Corp. poinformował w piątek, że koncern bada możliwość wystąpienia problemów z hamulcami także w luksusowej marce koncernu - Lexusie.

NBP: Zadłużenie zagraniczne Polski wzrosło do 187,78 mld euro na koniec III kw. 2009


Zadłużenie zagraniczne Polski ogółem wzrosło do 187,78 mld euro na koniec III kw. 2009 roku z 175,24 mld euro kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie w środę. Na koniec III kw. 2008 roku zadłużenia zagraniczne wynosiło 186,05 mld euro.

AIG In Last-Minute Efforts To Extract $5 Million From Ex-Workers


American International Group Inc. (AIG), as of late Friday, remained locked in last-minute discussions with former employees of its financial-products unit as it attempted to extract $5 million in retention payments from them, according to a person familiar with the matter.

Pod kontrolą kupujących


Wczorajsza sesja zakończyła się zwyżką indeksów, a wszystkie indeksy dodały po ponad 1%. Po słabszym otwarciu na rynku dość szybko pojawił się popyt, który wyprowadził indeksy na nowe maksima. Takie zachowanie wskazuje na siłę strony popytowej i sugeruje dalszy wzrost. WIG-20 wytyczył minimum w rejonie 2241-42 pakt., co w moim odczuciu wzmocniło rangę tego wsparcia.

TFI PZU miał 3 mld zł aktywów


Na koniec maja tego roku wartość aktywów zgromadzonych w TFI PZU wynosiła około 3 mld zł i miesięcznie rosła o około 20 mln zł. Przedstawiciele funduszu liczą na to, że w kolejnych miesiącach napływ środków będzie wyższy.

Odroczona apelacja w sprawie nieruchomości ZUS


Do 3 grudnia łódzki sąd odwoławczy odroczył w czwartek rozprawę apelacyjną w procesie b. wiceprezydenta miasta i b. dyrektora łódzkiego ZUS Bolesława P., oskarżonego o działanie na szkodę ZUS i narażenie go na stratę 14,5 mln zł.

Wysoki optymizm zwiększa zagrożenie korektą


Bardzo dobre dane napływające z gospodarek Strefy Euro oraz Stanów Zjednoczonych, a także wysoki poziom optymizmu na rynku może przybliżać nas do korekty ostatniej fali wzrostów.

Dolar kontynuuje trend aprecjacyjny


Końcówka zeszłego tygodnia stała pod znakiem powrotu siły amerykańskiej waluty.

Unia zakaże handlu w niedzielę?


Handel w niedziele może zostać zakazany. Nad takimi przepisami pracuje parlament Europejski. Blisko jedna trzecia europosłów podpisała apel, w którym wnoszą o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy - w całej Unii Europejskiej.

Polnord wyemitował obligacje o wartości 40 mln zł


Polnord wyemitował obligacje o wartości 40 mln zł, termin wykupu papierów przypada 30 kwietnia 2013 roku - podał Polnord w komunikacie.

Ciekawa formacja na S&P500


Początek wczorajszej sesji został rozegrany w typowy sposób dla WIG20 w ostatnich tygodniach, czyli niedługo po otwarciu uderzyła strona sprzedających spychając notowania w dół.

Brytyjski PKB wzrósł w IV kw. 2009 r. o 0,1 proc. kdk


Brytyjski Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kwartale 2009 r. o 0,1 proc. kdk, po spadku w III kw. o 0,2 proc. - poinformowało we wstępnych wyliczeniach Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

Nasze wnuki będą bankrutami


Przeciętny Polak ma na dzisiaj do zapłaty 70-80 tys. zł za długi, jakie zaciągnęło nasze państwo, a nie około 18 tys. zł - jak wynika z oficjalnych statystyk, pokazujących przecież i tak bardzo duży poziom zadłużenia - twierdzi Paweł Dobrowolski, ekspert z Instytutu Sobieskiego, autor raportu "Wysokość długu publicznego Polski". Pokazuje on, przedstawiając konkretne wyliczenia i analizy, że faktyczny dług publiczny Polski wynosi nie około 50 proc. wartości rocznego PKB - jak się powszechnie...

NWZA upoważniło zarząd PZU do przygotowania IPO


Środowe NWZA PZU upoważniło zarząd PZU do podjęcia działań mających na celu przygotowanie spółki do wejścia na giełdę do końca 2012 roku.

Ponad 80 proc. Polaków pracuje w czasie przerwy świątecznej


Ponad 80 proc. Polaków pracuje w czasie przerwy świątecznej. Większość nie ma innego wyjścia.