Odroczona apelacja w sprawie nieruchomości ZUS


Do 3 grudnia łódzki sąd odwoławczy odroczył w czwartek rozprawę apelacyjną w procesie b. wiceprezydenta miasta i b. dyrektora łódzkiego ZUS Bolesława P., oskarżonego o działanie na szkodę ZUS i narażenie go na stratę 14,5 mln zł.

Cinema City ogłosiła 29,8-proc. zwyżkę zarobku osiągniętego w I kwartale licząc rok do roku. Od kilku lat systematycznie zwiększa się liczba pracodawców, którzy - zwłaszcza w okresie przedświątecznym - honorują swoich pracowników dodatkowymi, pozapłacowymi świadczeniami. Powód? Firmy coraz częściej doceniają korzyści, jakie przynoszą tego typu działania. Od nowego roku wszystkie mamy będą mogły dłużej opiekować się swoim dzieckiem. Od 1 stycznia 2010 r., obecny 20 tygodniowy urlop można będzie wydłużyć o co najmniej 2 tygodnie. Dłuższy urlop nie będzie obowiązkowy - będzie można go otrzymać na wniosek pracownika. Pracodawca nie będzie mógł odmówić podpisania takiego wniosku. W przypadku, gdy mama urodzi np. bliźnięta, dodatkowy urlop wyniesie 3 tygodnie.Dziś indeks WIG znów podejmuje próbę pokonania tegorocznego szczytu i znów próbuje tego dokonać głównie za sprawą największych firm. WIG20 rośnie dwa razy mocniej niż mWIG40, a sWIG nawet nieznacznie traci. Dzień WIG zaczął powyżej sierpniowej górki, która została ukształtowana na wysokości 39,2 tys. pkt, ale potem ujawniła się podaż, która indeks do poziomu, na jakim wypada opór. Szacowany zysk netto KGHM za 2009 rok kształtuje się na poziomie 2,5 miliarda złotych - poinformowała spółka. I choć jest to wynik gorszy niż rok wcześniej, to jednak wyższy od tego, którego oczekiwał rynek. U.S. stocks were little changed on Tuesday as outlooks from Target and Home Depot sparked caution about holiday spending, offsetting upbeat broker views on Microsoft and Exxon Mobil.

Britain's top share index hit a six-week closing high on Tuesday and rose for a third straight session, led by banks with HSBC firmer after the previous session's post results sell-off.

Japan's Nikkei stock average lost 0.4 percent on Friday, weighed down by selling of smelters after non-ferrous metals prices fell, with concerns about consumer spending and Wall Street's performance leading to broad selling. Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch dostała propozycję kandydowania do nowej Rady Polityki Pieniężnej i przyjęła ją - poinformowało PAP źródło związane z wyborem nowej RPP.

Zdaniem analityków osłabienie złotego może się utrzymywać do końca piątkowych notowań, a w kolejnym tygodniu kurs będzie oscylował w granicach 4,10-4,20 za euro. W okresie trzech lat zakończonym w 2007 roku, dochody najlepiej zarabiających Francuzów rosły dużo szybciej od średniej krajowej, wynika z danych statystycznych opublikowanych w piątek. Posłużą one zapewne jako amunicja debacie nad ulgami podatkowymi dla bogatych. Wczorajsza sesja na rynku złotego przyniosła lekkie umocnienie krajowej waluty. Notowania EUR/PLN zniżkowały w pobliże poziomu 4,1300, a kurs USD/PLN spadł pod koniec notowań w Europie w okolice 2,8600. Wkrótce jednak, wraz z odreagowaniem dziennego wzrostu przez EUR/USD i powrotem tej pary walutowej zdecydowanie pod poziom 1,4400, złoty osłabił się względem dolara o około 2 grosze.PKO BP złożył do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z emisją do 300 mln akcji serii D - poinformował bank we wtorkowym komunikacie. Banki oczekują od klienta założenia konta z wpływami wynagrodzenia już nie tylko przy udzielaniu kredytu mieszkaniowego czy gotówkowego. Po hipotekach i gotówkach przyszła kolej na karty kredytowe. Jeden z głównych graczy karcianego rynku - Citi Handlowy - różnicuje ofertę dla znanych i nieznanych sobie klientów. Pracownicy banku mają za zadanie zachęcać klientów do otwarcia rachunku, na który będzie trafiała pensja. Osobie, która nie założy ROR z wpływami, bank nie odmówi karty, ale wyda ją na... W ramach uzupełnienia swojej finansowej prognozy na rok 2010 Saxo Bank,przedstawił swoją prognozę gospodarczą na II kwartał 2010 r. Zespół ds. Strategii Saxo Bank nieznacznie koryguje w dół swoje przewidywania dotyczące trzech najbliższych miesięcy na rynku akcji.

Rating dla Polski bezpieczny?


Ewentualne przekroczenie progu 55 proc. długu publicznego w relacji do PKB nie musi oznaczać natychmiastowego obniżenia ratingu dla Polski. Konieczny jest jednak realny i wiarygodny plan zmniejszenia zadłużenia po 2011 r. - uważa Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Nowe minimum i test wsparcia


Optymizm, jakim powiało wczoraj z giełd azjatyckich jedynie na początku sesji zdołał zdopingować popyt na naszym kontynencie. Zachowanie najważniejszych indeksów było podobne, jak dzień wcześniej, choć tym razem niedźwiedzie pokazały większą siłę.

Trzystu do zwolnienia


Co trzeci członek załogi Fabryki Maszyn i Urządzeń Tagor w najbliższych miesiącach straci pracę - zapowiada spółka. Firma należy do grupy giełdowego Kopexu.

MFW: kraje rozwinięte muszą zmniejszyć deficyty budżetowe


Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega, że kraje rozwinięte stoją wobec "pilnej" konieczności zmniejszenia swoich deficytów budżetowych - podał serwis internetowy BBC News w piątek wieczorem.

Sawicki: resort zajmie się sprzedażą ziemi i polityką rolną w UE


Ministerstwo rolnictwa w 2010 r. zajmie się wprowadzeniem przepisów umożliwiających sprzedaż państwowej ziemi rolnikom. Skoncentruje się też na wypracowaniu stanowiska w sprawie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

Inea weźmie udział w pilotażowym projekcie telewizji mobilnej Info-TV-FM


Poznański operator telewizji kablowej Inea weźmie udział w pilotażowym projekcie telewizji mobilnej prowadzonym przez spółkę Info-TV-FM, poinformował fundusz Magna Polonia (główny akcjonariusz Info-TV-FM) w komunikacie. Wcześniej Magna Polonia poinformowała, że w pilotażu weźmie udział również Cyfrowy Polsat.

Gazpromu prognozuje wzrost ceny gazu dla Europy


Według Millera, ten wzrost cen spowodowany będzie powrotem gospodarki światowej do dawnego zapotrzebowania na nośniki energii. Rynek gazu - jego zdaniem - w pełni się odbuduje w 2012 roku, a produkcja i zużycie gazowego paliwa będą wyższe niż przed kryzysem.

Słabość funta


Wraz z końcem tygodnia nie zmienia się atmosfera na rynku. Wciąż panują nerwowe nastroje, co widać doskonale po zmiennych wynikach poszczególnych dni handlu. W czwartek opublikowano mieszankę danych makro. Wiara w mocne ożywienie na świecie znowu uległa osłabieniu.

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu '10 wyniósł 52,5 pkt


Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu '10 wyniósł 52,5 pkt tak jak w marcu - podał HSBC.

Benzyna popłynie w poprzek Wisły


Pod dnem Wisły w okolicach Włocławka przeciągnięty został nowy rurociąg. Należąca do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" rura zastąpi rurociąg paliwowy, który uległ awarii przed dwoma laty i zanieczyścił nurt Wisły.

Rostowski spodziewa się znacznego zysku NBP


Minister finansów Jacek Rostowski spodziewa się znacznego zysku NBP, który zostanie przeznaczony na redukcję deficytu i długu.

Akcje lepsze niż kwiatek dla Ewy


Przy okazji Dnia Kobiet zwykle tworzy się różnego rodzaju okazjonalne teksty lub analizy poświęcone roli kobiet w biznesie lub podobnym zagadnieniom. My postanowiliśmy wykorzystać tę okazję do analizy prostej "strategii inwestycyjnej", a być może do wzbogacenia tradycji "obchodów" Dnia Kobiet.

Chętni na przecenione akcje


Paniczną reakcję części inwestorów z początku dzisiejszej sesji wyraźnie wykorzystali ci, którzy wierzą we wzrosty, Świętego Mikołaja i dobrą passę na rynkach, przynajmniej do końca roku.

Giełda w górę dzięki słabemu dolarowi


Słaby dolar przyczynił się w czwartek do wzrostu wartości głównych indeksów na Wall Street.

LitPol Link szuka firmy do opracowania modelu dot. mostu energetycznego


Polsko-litewska spółka LitPol Link, która zajmuje się przygotowaniem projektu mostu energetycznego do połączenia systemów zaopatrzenia w prąd obydwu krajów, ogłosiła przetarg na opracowanie modelu finansowo-operacyjnego dla tego przedsięwzięcia - podała we wtorek agencja BNS. Oferty mają być składane do 1 grudnia - poinformowała spółka

Za prąd dla biednych zapłacą pozostali konsumenci


Wartość proponowanych ulg w cenach prądu dla ubogich odbiorców sięga 133 mln zł. Sprzedawcy prądu mieliby odzyskiwać pieniądze dzięki obniżce VAT i podwyżce cen energii o 10 proc.

Ekolodzy: masowa hodowla zwierząt sprzyja globalnemu ociepleniu


Masowa hodowla zwierząt odpowiada za 18 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych i sprzyja ocieplaniu klimatu - to główny wniosek raportu zaprezentowanego w piątek w Katowicach przez stowarzyszenie Klub Gaja.

Prywatyzacja: Plan wykonany w 25 proc.


Jak dotąd Ministerstwo Skarbu Państwa zrealizowało 25 proc. tegorocznego planu prywatyzacyjnego - pisze "Parkiet".

Sprzątacze bardziej wartościowi od bankierów


Osoby zatrudnione przy sprzątaniu szpitali generują większy zysk dla społeczeństwa niż bankierzy. Każdy zarobiony przez sprzątaczy funt oznacza bowiem korzyści dla społeczeństwa równe 10 funtom - podała w poniedziałek BBC, przytaczając wyniki badań brytyjskiej fundacji New Ecomomics.

MG: mniejsze wydobycie i sprzedaż węgla, 166,9 mln zł strat


166,9 mln zł strat netto zanotowały łącznie w ubiegłym roku należące do Skarbu Państwa spółki węglowe. Wydobycie węgla zmniejszyło się o 5,8 mln ton, a sprzedaż tego surowca spadła prawie o 9,5 mln ton - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki.