Wybrano najlepszych studentów zagranicznych w Polsce


Siarhei Samuseu z Białorusi, Agnieszka Maceikianec z Litwy i Katarzyna Siuda z Kanady zostali zwycięzcami I edycji konkursu InterSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce - poinformowała PAP Lidia Jastrzębska z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", która jest organizatorem konkursu.

Zima powoli nadchodzi. Na południu kraju już sypie śnieg, a ujemne temperatury sprawiają, że na drogach jest ślisko. Wicepremier, prezes PSL Waldemar Pawlak zaapelował o pomoc powodzianom i solidarność sąsiedzką. Taka pomoc jest możliwa najszybciej - podkreślił Pawlak, który odwiedził Janów Lubelski (woj. lubelskie). 15 czerwca przed gmachem MEN i urzędami wojewódzkimi w całej Polsce odbędą się akcje protestacyjne - zapowiada Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Delegaci domagają się m.in. odstąpienia MEN od propozycji zmian w szkolnictwie specjalnym.Sławomir Nowak zapowiedział w Radiu ZET, że do połowy grudnia PO przedstawi projekt zmian w Konstytucji na podstawie raportu i zdania byłych trzech prezesów Trybunału Konstytucyjnego. Światowej sławy chiński pianista Lang Langa powiedział w Łodzi, iż dzięki muzyce Fryderyka Chopina, wśród której się wychowywał, zdobył nie tylko wiedzę o samej muzyce, ale również i o życiu. Przyznał, że dowiedział się jak grać i jak "wdrażać poezję w muzyce". Krzyżami - Komandorskim i Komandorskim z Gwiazdą - Orderu Odrodzenia Polski odznaczono pośmiertnie w Pałacu Prezydenckim działaczki ZWZ-AK: Władysławę Macieszę, Monikę Dymską, Wandę Węgierską i Krystynę Wituską.

TVP chce, by w ciągu kilku lat większość nadawanych przez nią programów była dostępna dla osób niepełnosprawnych. Ma to być możliwe dzięki napisom, audiodeskrypcji i tłumaczeniom migowym. TVP przystąpiła do partnerstwa "Telewizja bez Barier".

50-letni kierowca wywrotki zginął porażony prądem z napowietrznej linii średniego napięcia. Do wypadku doszło w kopalni kruszyw na Opolszczyźnie - poinformowała policja. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w niedzielę, że apelując do Radosława Sikorskiego, by w prawyborach zagłosowali na siebie nawzajem, miał na myśli "elegancję polityczną".

- Warta przez godzinę upływa szybko - zapewnia major Artur Wysocki. Nie jest to jednak zwyczajna warta, lecz warta honorowa. Mjr Artur Wysocki jest jednym z żołnierzy, którzy we wtorek punktualnie o godzinie 12 pełnili wartę honorową przy trumnach z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich. Były wiceszef CBA Ernest Bejda powiedział przed sejmową komisją śledczą ds. nacisków, że wersja według której to b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek był źródłem przecieku z akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa "miała charakter realny" i jest "bardzo prawdopodobna". Michał Kamiński, obecnie euro-poseł z ramienia PIS-u, a jeszcze do niedawna minister w kancelarii prezydenta, ogłosił gotowość koalicji z SLD! – pisze Janusz Palikot na swoim blogu w Onet.pl- To wszystko nie działa "byczo", tak jak słyszę na obradach Rady Bezpieczeństwa Narodowego - mówi Jarosław Kaczyński zapytany o antypowodziowe działania rządu Donalda Tuska. Prezes PiS - w rozmowie z onet.pl - opowiada również o swojej wizji prezydentury (m.in. o tym, że chciałby kontynuować politykę Lecha Kaczyńskiego) oraz przestrzega przed wygraną Bronisława Komorowskiego (będzie to "poszerzenie władztwa Donalda Tuska"). MSWiA wycofało z BBN wniosek o 9 nominacji generalskich - podała telewizja TVN24. BBN miało zastrzeżenia do przeszłości kandydatów na generałów i wskazywało nieprawidłowości we wnioskach z MSWiA. - Dopóki prezydentem będzie Lech Kaczyński a szefem BBN Aleksander Szczygło - nie będzie żadnych nominacji - oświadczył Grzegorz Schetyna. Premier powiedział, że potrzebuje "kilku dni", by zastanowić się nad przyszłymi losami ministra skarbu. Aleksander Grad poinformował wcześniej, że katarski inwestor nie wpłacił pieniędzy za stocznie w Gdańsku i Szczecinie.

Poseł kazał się im wyprowadzić


Mieszkają w tej kamienicy od 50 lat, teraz jednak muszą się wynieść niemal z dnia na dzień. Nowy właściciel budynku w centrum Poznania - poseł Jan Filip Libicki - kazał im się wyprowadzić. - Jak można wyrzucać człowieka - mówi, nie kryjąc żalu pan Kazimierz Cubala. Parlamentarzysta nazywa to przesadą.

Mojzesowicz wiceszefem kampanii Tuska?


PO chce, by były polityk PiS Wojciech Mojzesowicz wsparł Donalda Tuska w wyborach prezydenckich. Miałby zostać wiceszefem kampanii - pisze "Rzeczpospolita". Ten nie odcina się od pomysłu. - Mocno sparzyłem się na Kaczyńskim i PiS - mówi Mojzesowicz.

Ważą się losy ministra - "zbieram wszystkie »za« i »przeciw«"


Premier powiedział, że potrzebuje "kilku dni", by zastanowić się nad przyszłymi losami ministra skarbu. Aleksander Grad poinformował wcześniej, że katarski inwestor nie wpłacił pieniędzy za stocznie w Gdańsku i Szczecinie.

Liczba chorych szybko rośnie


Już ponad 41 tys. osób jest chorych lub podejrzanych o zachorowanie na grypę - tyle zarejestrowano w Polsce w drugim tygodniu listopada. Do tej pory oficjalnie potwierdzono niecałe 300 przypadków zachorowania na grypę spowodowaną wirusem A/H1N1, ale epidemiolodzy szacują, że większa część chorych jest zakażona właśnie tym wirusem. Spośród zakażonych dotychczas zmarło dwóch chorych, a kilka osób jest w stanie ciężkim.

Amnesty Bus w czasie wakacji będzie jeździł po Polsce


Amnesty International rozpoczyna letnią kampanię Amnesty Bus. W czasie tegorocznych wakacji, żółty bus Amnesty pod hasłem "Żądamy Godności" przejedzie całą Polskę. Odwiedzi kilkanaście miast i największe polskie festiwale muzyczne.

Komunia de luxe. Z poprawionymi uszami i quadem


Korekta uszu, suknia a’ la ślubna, limuzyna do kościoła i quad w prezencie – to coraz częściej obowiązkowy zestaw komunijny. Za wszystko zapłacisz kartą kredytową, ale gdzie w tym wszystkim bezcenne duchowe przeżycie?

Dwóm byłym posłom grozi kara więzienia


Kar roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata i po 5 tys. zł grzywny zażądał prokurator dla b. posłów SLD Jana Chaładaja i Stanisława Jarmolińskiego, którzy w 2003 r. głosowali w Sejmie za nieobecnych kolegów. Obrona wnosi o uznanie sprawy za czyn mniejszej wagi i warunkowe umorzenie procesu. Wyrok - w czwartek.

Afgańscy obserwatorzy: w czasie wyborów wiele oszustw


W czasie czwartkowych wyborów prezydenckich i do rad prowincji w Afganistanie doszło do wielu przypadków fałszerstw - poinformowała w sobotę niezależna afgańska organizacja obserwatorów wyborczych.

Zatrzymani za przywłaszczenie majątku spółki


Rzeszowska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o przywłaszczenie majątku o wartości co najmniej 500 tys. zł, należącego do spółki Cenowa Bomba, posiadającej sklepy na terenie całej Polski.

Opole: Zabity w hipermarkecie. "Amerykański film"


Jedna osoba zginęła w strzelaninie, do której doszło w czwartek po południu w jednym z opolskich centrów handlowych "Galeria Opolanin". Zabity jest prawdopodobnie członkiem gangu, który próbował napaść na kantor wymiany walut. Policja potwierdza tylko informację o strzelaninie i ofierze śmiertelnej.

"Wszyscy odnosili się do Polaków z szacunkiem"


"Nasz Dziennik" zamieścił wywiad z żoną jednej z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Opowiedziała ona o warunkach pobytu w Moskwie w czasie identyfikacji ciał bliskich.

Prokuratura bada nowe zeznania "kasjera lewicy"


- Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu prowadzi wyjątkowo intensywne czynności i musi je prowadzić w oparciu o coś - tak minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odpowiedział na pytanie o nowe zeznania Petera V., zwanego "kasjerem lewicy". Według mediów mają one niebawem doprowadzić do postawienia zarzutów ws. możliwej korupcji przy zakupie wagonów dla warszawskiego metra.

Śmierć Papały: Zeznania Grażyny Kulczyk


Grażyna Kulczyk, była żona jednego z najbogatszych Polaków, odpowiadała na pytania śledczych z grupy "Generał", szukających sprawców zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały - ustalił "Dziennik".

Ponad 5 tys. pielgrzymów dotarło na Jasną Górę


Ponad pięć tysięcy pątników liczyły trzy największe piesze pielgrzymki, które w środę dotarły na Jasną Górę. To grupy z archidiecezji gdańskiej i sandomierskiej oraz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

"Miro": Nigdy nie uważałem, że Polska to dziki kraj...


Były minister sportu Mirosław Drzewiecki przeprosił w środę za swoje słowa, że "Polska to dziki kraj". Zaznaczył, że wywiad, w którym padła ta wypowiedź, miał się nie ukazać. "Kocham Polskę" - zadeklarował w programie "Kropka nad i" w TVN24.

11 listopada: wystawy, inscenizacje, koncerty, odznaczenia i awanse


Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, historyczna inscenizacja powitania Józefa Piłsudskiego, defilada, wystawa wojskowych motocykli, strzelnica, koncerty i pokazy sprzętu - to tylko niektóre atrakcje, które będą czekały 11 listopada na warszawiaków oraz osoby odwiedzające stolicę.

Władze z przodu, Wałęsa "z tyłu w tłumie"


Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i kilku ministrów rządu Donalda Tuska odbędą się dziś w Gdańsku uroczystości z okazji 29. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. Swój udział w nich, ale "nie w pierwszym szeregu", zapowiedział też Lech Wałęsa.

Kuria dementuje: Nie ma sporu z Watykanem


Rzecznik archidiecezji krakowskiej ksiądz Robert Nęcek zdementował doniesienia gazety "La Repubblica", która napisała, że Kraków zabiega o to, aby to w tym mieście, a nie w Watykanie, odbyła się beatyfikacja Jana Pawła II. Według dziennika do Watykanu już wpłynęła prośba w tej sprawie.

Śniadek: Solidarność ma plan obchodów 30. rocznicy


NSZZ "Solidarność" ma przygotowany plan obchodów 30. rocznicy powstania związku. "I jeżeli gdzieś pojawiają się informacje o bałaganie w tej kwestii, to nie należy tego uogólniać" - powiedział przewodniczący związku Janusz Śniadek.

100 osób szuka chłopca z zespołem Downa; poszedł do lasu?


Ponad 100 osób bierze udział w akcji poszukiwania 12-letniego Janusza z miejscowości Gumniska (Podkarpackie). Chłopiec, który cierpi na zespół Downa, zaginął ok. 13.30; prawdopodobnie poszedł do lasu.